<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=152603395449126&ev=PageView&noscript=1" />

Довідник аеропортів

Країни світу

Росія

Прапор і герб

РегіонЄвропа,Південно-Східна Азія
Форма правління
СтолицяМосква
Площа, км217 075 400
Населення141 927 000
Ріст чисельності населення, в рік-127 734
Середня тривалість життя, років66.05 (чол. 59.1, жін. 73)
Щільність населення, чол./км28.31
Офіційна моваросійська
Валютарубль
Міжнародний телефонний код7
Зона в Інтернетіru
Часові поясиUTC+2 — UTC+11
Міжнародні організації, в які входить Росія Співдружність Незалежних Держав, Міжнародний чорноморський клуб, Організація чорноморського економічного співробітництва, Група Світового банку
Межує по суші Азербайджан, Білорусь , Китай, Естонія, Фінляндія , Грузія, Корейська Народна Демократична Республіка, Казахстан, Литва, Латвія, Монголія, Норвегія, Польща, Україна
Вихід до морів чи океанів Азовське, Балтійське, Чорне, Баренцеве, Біле, Східно-Сибірське, Карське, Лаптевих, Чукотське, Берингове, Охотське, Японське, Каспійське моря
Північний Льодовитий, Тихий океани

Загальна інформація

Росія

Найбільша по території держава світу, займає площу близько 17,1 мільйонів квадратних кілометрів. Росія граничить з шістнадцятьма країнами, жодна інша держава не має такої кількості країн-сусідів. Культура Росії визнана однією з найбагатших і багатогранніших культур світу. Про загадковість російської душі ходять легенди, і це лише одна з багатьох причин по яких кожен неодмінно повинен хоч раз в житті відвідати цю країну.

Географічне положення

Росія розташована в північно-східній частині Євразії і займає близько третини її території (31,5%). Крайня північна і східна точки материка є одночасно і крайніми точками Росії. Велика частина європейської території Росії розташована в межах Східно-європейської рівнини. На півдні північні схили Кавказу, на північному заході гори Хибіни. На схід від Уралу Західно-сибірська рівнина, обрамлена на півдні горами Південного Сибіру (Алтай, Саяни, гори Прибайкалья, Забайкалья та ін.). Між Єнісеєм і Еленою розташоване Средньосибірське плоскогір'я, між Еленою і Тихим океаном хребти і нагір'я Північно-східної Азії. Найбільш крупні річки: Елена, Іртиш, Єнісей, Обь, Волга, Амур; найбільші озера Каспійське (море), Байкал, Ладозьке, Онежське. На території Росії (з півночі на південь) розташовуються зони: арктична пустеля, тундрова, лісотундрова, лісова, лісостепова, степова, напівпустельна (Прикаспійська низ.). Родовища нафти, природного газу, вугілля, залізняку, апатитів, калійних солей, фосфоритів, кольорових руд, рідких і дорогоцінних металів, діамантів та ін., 85 заповідників і 25 природних національних парків.

Час

Територія Росії потрапляє в 11 часових поясів. Для зручності кордони часових поясів поєднані з кордонами суб'єктів Російської Федерації. Всі суб'єкти окрім Сахалінської області і Якутії входять в один часовий пояс. Сахалінська область входить в два часових пояси, а Якутія в три. Московський час +3:00 від Грінвіча, влітку +4:00.

Клімат

Особливості клімату Росії визначаються рядом географічних чинників, у тому числі географічним положенням, розмірами і протяжністю території із заходу на схід і з півночі на південь, великою різноманітністю рельєфу місцевості.
Для клімату на всій території Росії характерне виразне розділення року на холодний і теплий сезони. Велика частина території країни лежить в помірному кліматичному поясі, острови Північного Льодовитого океану і північні материкові райони - в арктичному і субарктичному поясах; Чорноморське узбережжя Кавказу розташоване в субтропічному поясі. В межах кожного поясу спостерігаються істотні зміни клімату в напрямку із заходу на схід (кліматичні області) і з півночі на південь (зональні типи клімату). Так, наприклад, виділяються чотири підтипи клімату в помірному кліматичному поясі: помірно-континентальний, континентальний, різко-континентальний і мусонний (на Далекому Сході).

Політична система Росії

Росія - демократична федеральна правова держава з республіканською формою правління. Глава держави - президент. Глава уряду - прем'єр-міністр. Законодавча влада належить двопалатному парламенту (Державна Дума і Рада Федерації). Державний лад Росії визначається Конституцією, прийнятою на всенародному голосуванні 12 грудня 1993 року.

Населення 

Загальна чисельність населення Росії, за останніми відомостями, складає, приблизно 132 000 тис. чоловік.
Національний і етнічний склад Росії виглядає таким чином: чисельність росіян перевищує 120 млн, при цьому основна частина розміщена на території Росії поза автономіями і республіками Федерації. Решту населення Росії ділять на п'ять груп (за чисельністю етносів):
1. Чисельність більше 1 млн (татари, українці, чуваші, башкири, білоруси, мордва).
2. Чисельність від 300 тис. до 900 тис. чоловік (чеченці, удмурти, марійці, німці, казахи, аварці, євреї, вірмени, буряти, осетини, кабардинці, якути, даргинци, комі, азербайджанці).
3. Чисельність від 100 тис. до 300 тис. чоловік (кумики, лезгини, інгуші, тувинці, Молдавія, калмики, цигани, карачаївки, комі-перм'яки, грузини, карели, адигейці, корейці, лакци).
4. Етноси чисельністю від 10 тис. до 100 тис. чоловік (таких етносів більше 30).
5. Етноси чисельністю від 1 тис. до 10 тис. чоловік (таких етносів понад 20).

Державна мова 


Офіційна (державна) мова на всій території Російської Федерації російська.

Валюта Росії 

Національною валютою є Рубель, рівний 100 копійкам. У обігу знаходяться банкноти 5000, 1000, 500, 100, 50 і 10 рублів, а також монети номіналом 50, 10, 5, 2 і 1 рубль і 50, 10, 5 і 1 копійка. Широко використовуються долари США.
Використання кредитних карток і дорожніх чеків можливе у великих містах, в готелях і деяких супермаркетах. Обмін валюти можна здійснити в банках і обмінних пунктах (в основному долари США і євро).

Віза

Для громадян іноземних держав передбачений візовий режим відвідування Росії. Виняток становлять громадяни держав СНД, які підписали угоду про безвізовий режим.
Громадяни України зможуть знаходитися на території РФ без реєстрації до 90 днів, а громадяни двох країн зможуть перетинати кордон по внутрішніх паспортах. При цьому громадяни Росії і України повинні мати при собі міграційну карту з відміткою органу прикордонного контролю. В разі перебування громадян України в Росії (у безвізовому режимі) більше трьох місяців оформляється тимчасова реєстрація іноземців.
Громадяни України можуть перетинати кордон Росії по внутрішньому паспорту. В цьому випадку при перетині кордону заповніть міграційну карту, яку обов'язково зберігайте до моменту виїзду з Росії.

Митний контроль

Ввезення іноземної і російської валюти не обмежений, декларація обов'язкова у випадку, якщо загальна сума перевищує $10 тисяч або еквівалент. Без додаткових документів дозволений вивіз готівкової російської і іноземної валюти загальною сумою до $10 тисяч, при цьому сума, що перевищує $3 тисячі, підлягає обов'язковому декларуванню. Вивіз готівки, що перевищує дані норми, можливий при декларуванні всієї суми і наявності дозволу Центробанку РФ. При вивозі тревел-чеків загальною сумою понад $10 тисяч (або в еквіваленті, без врахування суми інших цінностей, що вивозяться) вони підлягають декларуванню у письмовій формі. У останніх випадках письмово декларувати тревел-чеки, що вивозяться, не обов'язково (обмежень по загальній сумі чеків, що вивозяться, немає).

Дозволено безмитне ввезення товарів і речей, не призначених для виробничої або комерційної діяльності. Особам, що досягли 17 років, дозволено безмитне ввезення до 2 літрів алкогольних напоїв, до 50 сигар або 100 сигарілл, 200 сигарет, або 250 грам тютюну, а також товарів і речей особистого вжитку: одягу, туалетного приладдя, ювелірних виробів, фото- і кіноапаратури і так далі Вартість товарів, що ввозяться, не повинна перевищувати 65 тисяч рублів при загальній вазі не більше 35 кг, але тільки один раз на місяць. Тому при неодноразовому перетині кордону РФ протягом місяця рекомендується заповнювати митну декларацію на всі речі, незалежно від міри їх новизни або країни придбання.

Обов'язковому декларуванню підлягають дорогоцінні метали і камні у будь-якому вигляді і стані (за винятком особистих ювелірних і інших побутових виробів); зброя, боєприпаси, вибухові, радіоактивні, наркотичні, психотропні, отруйні і отруйні речовини, а також сильнодіючі лікарські засоби; художні і культурні цінності, а також радіопередавальні і радіоприймальні комплекси з робочими частотами вище 9 кГц. При цьому можна безмитно ввозити твори мистецтва на умовах декларації і подальшої постановки на облік в Міністерстві культури.

Заборонено ввезення друкованої, кіно-, фото- і відеопродукції порнографічного характеру, а також службової або державної таємниці, що містить елементи, пропаганди фашизму, расової, національної і релігійної ворожнечі; об'єктів дикої флори і фауни, що знаходяться під загрозою зникнення, їх частин і отриманої з них продукції; овочів і плодів без відповідних фітосанітарних сертифікатів; а також зразків озброєння військового зразка і боєприпасів до нього (під цю категорію також потрапляє ряд зразків холодної, пневматичної та газової зброї).

Заборонений вивіз зброї, боєприпасів, вибухових і радіоактивних речовин; наркотичних і психотропних речовин і медпрепаратів, а також сильнодіючих лікарські засобів; отруйних і отруйливих речовин; предметів мистецтва і антикваріату (на вивіз картин, скульптур, ікон, старовинних монет, орденів і медалей потрібен спеціальний дозвіл Мінкультури, на пам'ятні монети з дорогоцінних металів - дозвіл ЦБ РФ, вивіз пам'ятних і сувенірних монет, що знаходяться в обігу офіційно не обмежений); виробів з кольорових і дорогоцінних металів в кількості, що перевищує особисті потреби; представників флори і фауни, що знаходяться під охороною держави, а також всіх видів осетрових риб і їх ікри в кількості, що перевищує 250 грам (обов'язкова наявність заводської упаковки і чека з магазину).

При перетині кордону на своєму автомобілі, можна безмитно вивезти до 20 літрів палива, не враховуючи того, що міститься в баку.

Медична допомога і страхування

Іноземні громадяни, які мають посвідку на проживання на території Росії, мають ті ж права і обов'язки, що і громадяни Росії в області медичного страхування.
Іноземним громадянам які перебувають в РФ для тимчасового перебування, необхідно мати страховий поліс. Поліс оформляється в будь-якому ліцензованому страховому агентстві, або через туристичну фірму, в якій придбано тур. Вартість поліса найчастіше залежить від тривалості запланованого перебування в країні.
Якщо страхового поліса немає, ризик витрат по оплаті медичних послуг несе сам іноземний громадянин. Так само рекомендується зробити щеплення проти гепатиту А, черевного тифу, дифтерії і правця.

Робота установ

Банки в Росії працюють переважно з 8:30 - 9:00 до 18:00-20:00. Пункти обміну валют або за таким ж графіком, або цілодобово. Магазини і аптеки працюють зазвичай з 9:00 до 21:00. Продуктові магазини а також обмінні пункти часто працюють цілодобово.

Релігія

Серед релігійних конфесій найчисельнішою є православна, жителі Росії сповідають також іслам, католицизм, іудаїзм, буддизм.

Кухня Росії
Характерною особливістю російської національної кухні є приготування простих блюд, що складаються з невеликого числа інгредієнтів.
Традиційний обід в Росії складається з трьох страв. Перша – зазвичай густий суп з м'яса з овочами і крупами, друга – риба або м'ясо з гарніром (рис, гречана каша, картопля, макаронні вироби, тушкована капуста), третя – напій: компот, морс, кисіль або сік. У Росії їдять багато житнього або пшеничного хліба, тому подають його достатньо.
Якщо говорити про страви російської кухні, що подаються в ресторанах, то найбільш популярні у гостей з різних країн борщ або солянка, шашлик з осетрини, форель або сьомга, млинці з чорною і червоною ікрою. У всіх приморських містах Росії (на півночі – в Мурманську, на півдні – в Сочі і на Далекому Сході – в Хабаровську або Владивостоку) чудово готують блюда з морепродуктів.
Головним спиртним напоєм для росіян завжди була горілка, яка з'явилася в XV столітті під назвою "хлібне вино", має бути 40-градусною. Традиційно горілку охолоджують до -8-10 градусів і закушують ікрою, соліннями (моченими огірками, квашеною капустою, солоними грибами), гострими або жирними стравами.

Корисна інформація
 

Основні свята
1-5 січня Новорічні канікули.
7 січня Різдво Христове.
23 лютого День захисника Вітчизни.
8 березня Міжнародний жіночий день.
1 травня Свято весни і праці.
9 травня День Перемоги.
12 червня День Росії.
4 листопада День Народної Єдності.

Електрична мережа

Напруга в електромережі складає 220v і 380v, 50Гц.

Номери телефонів для отримання термінової допомоги

SOS — 112
Пожежна служба — 01
Поліція (міліція) — 02
Швидка допомога — 03
Служба газу — 04

Чайові

Зазвичай складають 10-15% від суми замовлення, інколи вже включені в рахунок.

Питна вода
 
Залежно від району вода у водопровід подається з озер, річок або водосховищ. Але не дивлячись на те що перед подачею якість води контролюється, пити водопровідну воду не рекомендується.

Визначні місця


Росія володіє унікальними можливостями для будь-якого виду туризму - від екстремального до пляжного.

Природні визначні місця

Байкал — це найглибше озеро планети, яке містить до 20% світових запасів прісної води. До Байкалу впадає 336 річок і струмків, при цьому витікає з нього лише одна річка — Ангара. З живих істот, що мешкають в глибинах Байкалу, 2/3 унікальні.

Найвища гора Росії — потухлий вулкан Ельбрус на Кавказі. Вона так само є і найвищою точкою Європи. Сьогодні тут знаходиться популярний гірськолижний курорт Росії. На висоту 3 750 метрів, до притулку «Бочки» можна добратися по канатній дорозі. Звідси часто починають свій підйом до вершини альпіністи.

Камчатка — край гарячих джерел, гейзерів і вулканів. На Камчатці 160 вимерлих вулканів і що 28 діють. Тут знаходилася знаменита долина гейзерів — найдивовижніше природне явище. Тут на території 2 квадратних кілометрів діяли 20 великих і безліч дрібних гейзерів. На території цього краю існує декілька дивовижних природних заповідників.

Кавказькі мінеральні води — живописний регіон у вузькому перешийку між Каспійським і Чорним морем. Більше двох століть хворі зі всієї Росії їдуть сюди відпочивати і поправляти здоров'я, оскільки вже з назви видно, що основна пам'ятка кавказьких мінеральних вод — різноманітні цілющі джерела.

Уральські гори протягнулися від Північного Льодовитого океану до Казахстану. Вони ділять Євразію на дві частини світу — Європа і Азія. Урал — це регіон багатий всілякими рудами, мінералами та іншими корисними копалинами. Самі гори невисокі, виникли дуже давно і за свій час існування вітер і дощі значно зменшили їх висоту.

Білі ночі в яких не настає темнота можна побачити в широтах, вище 60° . Це явище можна спостерігати лише влітку — поблизу сонцестояння, тобто з середини червня по початок липня. Російське місто, для якого білі ночі стали одним з символів — це Санкт-Петербург. У період з 11 червня по 2 липня тут навіть не включається вуличне освітлення. В цей час року ночами тут дуже людно, з'їжджаються туристи з різних регіонів, до цього часу приурочуються всілякі фестивалі.

Тісо-самшитовий гай знаходиться на східному схилі гори Ахун. Тут можна побачити більше 200 видів рослин, що збереглися з доісторичних часів в майже незмінному вигляді. Найстарішим самшитам із тих що ростуть тут більше 2 тисяч років.

Карелія — один з найвідоміших туристичних регіонів Росії. Саме тут можна побачити найбільші озера Європи (Ладозьке і Онежське) і найбільший з рівнинних водоспадів Європи (Кивач. Він зовсім не високий — вода падає з 11 метрів, долаючи декілька уступів. Проте, він настільки красивий, що щорік поглянути на нього приїжджають сотні туристів), Кижі (музей), Соловки (острови, на яких знаходиться один з відомих монастирів Росії), лабіринти на островах Кузова, пам'ятники первісного мистецтва в пониззі річки Виг.

Дивногір'я — це природний історико-археологічний музей-заповідник просто неба. Тут знаходяться крейдяні стовпи — діви, печерні монастирі і храми. З вершини крейдяних пагорбів відкривається вид на злиття двох річок — Дону і Тихої Сосни. Тут же можна побачити Маяцке городище — археологічний пам'ятник IX-X ст. У Дивногір'ї можна зустріти комах-ендеміків і рослини, занесені в Червону книгу.

Архітектурні і історичні пам"ятки

Москва — столиця Росії. По старовині це місто трохи (на пару тисяч років) поступається Риму і теж розташоване на семи горбах. Історія цієї столиці дивна і захоплююча. У Мавзолеї можна поглянути на Володимира Ілліча Леніна — вождя російської революції. Без жодного сумніву, найвідоміша будівля Москви — кремль. Кремль — це кріпосна стіна з баштами і бійницями, яка служила для захисту міста.

Храм Василя Блаженного (він же Покровський собор) побудували за наказом Івана Грізного. Приводом для початку будівництва стало взяття Казані. Для багатьох саме з храмом Василя Блаженного асоціюється Москва. Його фігурні, прикрашені кольоровим орнаментом глави прикрашають не одну тисячу листівок.

Храм Христа Спасителя побудований у вдячність Богові за порятунок Росії від наполеонівської навали. Будувався він більше 40 років. А зруйнований був всього двома вибухами в 1931 році за рішенням радянської влади. На місці храму вирішено було побудувати Палац рад. Але цього зробити не вдалося — почалася війна. Протягом довгих років на цьому місці була яма. А в 1958 році тут з'явився басейн, який і проіснував до 1990 року, коли вирішено було відновити храм.

Псково-печорський монастир знаходиться майже на кордоні з Естонією. Створений він був ще в XV столітті. Первинно це були печерні скити. Потім в 1470 році була побудована церква. Довкола церкви поступово виросла Печорська обитель. У XVI столітті побудували кріпосну стіну з баштами. З тих пір ця обитель у військовий час не раз витримувала облогу. П'ять століть стоїть на російській землі цей храм і жодного разу за цей час він не припиняв своєї роботи.

Ермітаж — один з найбільших російських художніх і історико-культурних музеїв, розташований в центрі Санкт-Петербургу. Він складається з шести будівель. Найстаріша — Меньшиковський палац, найбільша з будівель — Зимовий палац — була раніше офіційною царською резиденцією. Інші були побудовані спеціально для художньої колекції і бібліотеки Катерини II (Малий Ермітаж, Великий Ермітаж). При Катерині Великій був побудований і Ермітажний театр. Пізніше побудували Новий Ермітаж — спеціально для розміщення художньої колекції.

На березі фінської затоки розташувався величний палацово-парковий ансамбль — Петергоф. Тут знаходиться найбільший в світі комплекс фонтанів, дивної краси палац, парки і статуї. Відновлювати його після військових розгромів і грабежів продовжують і до цих пір. Цьому ансамблю повезло — все, що можна було, на час війни евакуювали, тому зараз ми можемо насолоджуватися красою цього місця.

Будівля Смольного інституту в Санкт-Петербурзі — пам'ятник історії і архітектури. Його побудував відомий архітектор Кваренги ще в 1806 році. Раніше тут знаходився Смольний інститут шляхетних дівчат — перший в Росії учбовий заклад для жінок. А потім на час революції Смольний став резиденцією партійного керівництва. Саме тут проголосили Радянську владу. Сьогодні це ще і музей, в якому можна побачити експозицію, присвячену історії будівлі.

Александрівський сад — це парк в центрі Москви, розташований на північному заході від Кремля. Цікаво, що створений він на місці русла річки, захованої під землю — Неглінки. Парк поділений на дві частини мостом. Тут можна побачити могилу невідомого солдата, стелу з іменами відомих революціонерів і комплекс, присвячений містам-героям.

Московські Тріумфальні ворота, як не дивно, знаходяться в Санкт-Петербурзі. Побудовані вони були на честь перемоги в російсько-турецькій війні 1828-1829 років. Інші Московські Тріумфальні ворота знаходяться безпосередньо в Москві. Більше вони відомі під ім'ям Тріумфальної арки. Вони були встановлені на честь перемоги російського народу у Вітчизняній війні 1812 роки. Ворота прикрашають символічні зображення Перемоги, Слави і Хоробрості.

Арбат — це одна із найстарших і відомих московських вулиць. Вона була заснована в XIV столітті. На цій вулиці знаходиться декілька пам'яток. Наприклад, театр імені Вахтангова, стіна пам'яті відомого долю-музиканта Віктора Цоя. Арбат — це центр культурного життя Москви. Тут можна зустріти музикантів, клоунів, мімів, художників. Іноземні туристи люблять Арбат за те, що тут можна купити сувеніри на згадку про Росію.

Останкінська телевежа
розташована в Москві. Висота складає 540 метрів, таким чином, це друга за величиною споруда в світі. Вгорі Останкінської телевежі є оглядовий майданчик, а на висоті 330 метрів — ресторан. І те і інше було закрито після пожежі, яка сталася в 2000 році. У той час існувала реальна загроза падіння башти. Але, на щастя, вона встояла.

Ботанічний сад — це досить обширна територія, на якій культивуються різні рослини. Найкрупніший ботанічний сад в Росії знаходиться в Москві. Заснований він був в 1945 році. У ньому налічується 8 220 видів і 8 110 форм і сортів рослин. Там можна зустріти рослини практично зі всієї Землі.


Представництва і Консульства

Посольства України в Російській Федерації
125009, Москва, Леонтьевський провулок, 18
консульська служба (495) 629 97 42 т. канц. (495) 629 35 42, ф. (495) 629 46 81
Код Росії - 7
Код Москви – 495
Електронна адреса консульського відділу Посольства України в Російській Федерації: [email protected]  
Електронні адреси Посольства України в Російській Федерації: [email protected], [email protected]

Генеральні консульства України  
191124, м. Санкт-Петербург, вул. Бонч-Бруевича, д.1 "в"
тел.: (812) 331 51 63, 331 51 66,
факс: 331 51 69
е-mail: [email protected],
web-site: http://www.cons-ua.ru/
Час роботи: 09.30–18.30

Консульський округ:
Республіка Карелія
Ненецкий АТ
Архангельська область
Вологодська область
Калінінгрдська область
Ленінградська область область
Мурманська Новгородська область
Псковська область
м. Санкт-Петербург

625003, м. Тюмень, вул.Семакова, д.4
тел.: (8 3452) 46 40 18, 46 40 76, 45 25 80,
факс: 46 40 67 е-маіl: [email protected], [email protected]
Час работи:09.00-18.00 Перерив:13.00-14.00

Консульський округ:
Алтайський край
Республіка Алтай
Кемеровська область
Курганна область
Новосибірська область
Омська область
Свердловська область
область Томська
Тюменська область (Ханти-Мансійськ і Ямало-Ненецький АТ)
Челябінська область

Представництво ГК України в м. Ноябрськ:
м. Ноябрськ, пр-кт. Міра, д.87, тіл.: (8 34963) 20 139

690091, м. Владивосток, вул.Светланская, д.11/25
тіл.: (4232) 26 96 62, 26 90 87, 26 02 50,
факс: 60 87 45 е-mail: [email protected]
Час роботи: 09.00-18.00 Перерив:13:00-14:00

Консульський округ:
Республіка Саха (Якутія)
Приморський край
Хабаровський край
Амурська область
Камчатський край
Магаданська область
Сахалінська область
Забайкальський край
Єврейський АО
Чукотський АО

Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону:  
344008, м. Ростов-на-Дону,
провулок Халтурінський, д.28/40
тіл.: (8 8632) 27 05 49, 27 05 51,
факс: 62 57 89 е-mail: [email protected]

Консульський округ:
Республіка Адигея
Кабардино-балкарська
Республіка Республіка
Дагестан Республіка
Інгушетія Карачаєво-черкеська
Республіка Республіка
Калмикія Республіка
Північна Осетія-Аланія
Чеченська Республіка
Краснодарський край
Ставропольський край
Астраханська область
Волгоградська область
Ростовська область